Rozstępy na brzuchu – jak się ich pozbyć?

Niektóre z pań, choćby nie wiadomo jak się starały i tak nabawią się rozstępów. Nie muszą przy tym tyć. Wystarczy ciąża, a ponieważ większość z nas chce być mamami większości z nas rozstępy zagrażają i to nawet bardzo.

Co z tego, że będziemy o tym pamiętać i masować brzuch w czasie ciąży wcierając weń najlepsze na rynku kremy. Czasami skóra, która nie jest przecież pancerzem o nieskończonej elastyczności, nie wytrzyma i pęknie i… coś trzeba z tym zrobić.

UWAGA: kremy usuwające stare i nowe rozstępy na brzuchu znajdziesz na końcu wpisu.

Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na profilaktykę, ale i w tym zakresie dosyć często popełniamy błędy, które nawarstwiają się (uwaga!) przez całe życie. Rozstępy w ciąży mogą więc być skutkiem wcześniejszych zaniedbań i żeby im zapobiec, a przynajmniej zminimalizować ewentualne szkody, trzeba znacznie wcześniej zadbać o „zabezpieczenia”.


Zabezpieczenia? Tak, ale jakie?

Cokolwiek w życiu robisz, cokolwiek w życiu zjesz – wszystko to jakoś wpływa na ciebie. Wpływa też na twoją skórę. Ogromne znaczenie ma higiena życia (stres) i dieta. Nie bez powodu mówi się „jesteś tym co zjesz”, ze stwierdzeniem tym można by pójść dalej ”to jak żyjesz wpływa na to, jak wyglądasz”.

skinception

Rozstępy powstają pod wpływem kortyzolu

To czynnik, który bardzo destrukcyjnie wpływa na skórę. Uszkadza fibroblasty, a w efekcie organizm zaczyna wytwarzać kiepskie (lub dosadniej: byle jakie!) włókna kolagenowe. Takie włókna nie są w stanie zapewnić naszej skórze prawidłowej elastyczności. I co się dzieje? Wystarczy nawet niewielkie przeciążenie (naciągnięcie, naprężenie) by skóra pękła.
Kortyzol powstaje w naszym organizmie pod wpływem różnego rodzaju stresu. Jest to nie tylko stres psychiczny tj. na przykład sytuacje z jakimi mamy do czynienia na co dzień lub tylko od czasu do czasu, ale też stres fizyczny pojawiający się na przykład wraz z uczuciem głodu. Jeśli przez całe życie nie jadałaś śniadań to nie zdziw się, gdy w czasie ciąży (choć nie tylko wtedy) na twoim brzuchu pojawią się duże i bardzo widoczne rozstępy. Skóra, która nie ma właściwej struktury zacznie pękać na potęgę.

Rozstępy są efektem zaniedbań

Mamy skłonności do nadużywania najróżniejszych kosmetyków. Mazideł, które mają być cudownym środkiem na wszystko, ale co z tego, skoro nie umiemy ich aplikować? Jeśli jedyną czynnością pielęgnacyjną jaką jesteś w stanie zafundować swojemu ciału jest codzienny prysznic i wsmarowanie (jako takie, na szybko i nieuważnie) jakiegoś balsamu czy kremu to nie zdziw się, gdy okaże się, że one nie działają, a pod wpływem napięć skóra zacznie pękać.
Jeśli dobro skóry leży ci na sercu poświęć jej codziennie kilka minut i… wymasuj ją. Możesz to zrobić pod prysznicem szorując ciało rękawicą lub gąbką. Zmieniaj przy tym wodę z chłodnej na ciepłą i na odwrót. W trakcie aplikowania kremu lub balsamu również wykonaj parę ruchów masujących. Nie bój się, że coś sobie uszkodzisz, w ten sposób jedynie skórę wzmocnisz (oczywiście rób to z umiarem i dostosowuj siłę oddziaływania do wytrzymałości i kondycji twojego ciała, z czasem wzmocnisz je, zahartujesz i przyzwyczaisz do oddziaływania coraz większych sił i coraz większych napięć).

Przed i w trakcie ciąży

Jeśli przez całe życie o skórę nie dbałaś sięganie nawet po najbardziej radykalne środki zapobiegawcze i tak może okazać się porażką. Niemniej jednak niezależnie od tego, jak dbałaś o skórę wcześniej, jeśli chcesz zapobiec rozstępom w czasie ciąży wmasowuj w nią dobry krem przeciwko rozstępom (na przykład Revitol – bardzo polecany kobietom w ciąży). Takie kremy nie wyrządzą szkody dziecku, a wzmocnią skórę i przynajmniej zminimalizują rozmiary rozstępowej katastrofy.

Po ciąży

Jeśli rozstępów nie będzie – to dobrze, jeśli się pojawiły nie odstawiaj kremu. Początkowo rozstępy są czerwone czy wręcz purpurowo sine – wyglądają niemal jak świeże rany i w podobny sposób będą się goić. Jeśli wspomożesz skórę na tym etapie rozstępy mogą całkowicie zniknąć nie pozostawiając nawet śladu. Jeśli coś zaniedbasz to świeże wrzecionowate pasma z czasem przekształcą się w perłowoszare – a te zlikwiduje tylko dosyć zaawansowany (i kosztowny) zabieg.
Tak więc po ciąży stosuj krem i masaże do momentu, w którym rozstępy nie znikną. Jeśli mimo wszystko nie uda ci się ich usunąć (choć powinno się udać!) szukaj pomocy u kosmetyczki lub w gabinecie chirurgii kosmetycznej.

Intensive Stretch Mark Therapy
Revitol Stretch Mark
Mustela 9 m-cy
Usuwa stare i nowe rozstępy.
W ciągu dwóch miesięcy redukuje ich głębokość o 72%, a długość o 50% (w ciągu miesiąca)
Zapobiega tworzeniu się rozstępów. Polecany przez 8 na 10 osób.Opracowany z myślą o kobietach w ciąży. Chroni głównie przed rozstępami ciążowymi.
Ocena użytkowniczek
10/10
Ocena użytkowniczek
8/10
Ocena użytkowniczek
6/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>