Krem na rozstępy w czasie ciąży

Wszystkie panie zdają sobie sprawę z tego, że ciąża jest bardzo dużym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Jednym z głównych zagrożeń są rozstępy toteż profilaktyka przeciwrozstępowa jest zazwyczaj nieodłącznym towarzyszem codziennych kobiecych zmagań. Rozstępy nie pojawiają się u każdej ciężarnej kobiety, tym niemniej zdecydowana większość z nas jest nimi zagrożona. Możemy to zagrożenie zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować stosując odpowiednie kosmetyki i zapewniając skórze warunki sprzyjające utrzymaniu sprężystości, elastyczności i dobrej kondycji. Ważne: problemem nie jest to jaki krem na rozstępy w czasie ciąży wybrać, a raczej to na ile regularnie będziemy ten krem stosować, jak dobrze skomponujemy naszą dietę i czy oprócz stosowania kosmetyków przeciwko rozstępom zrobimy coś jeszcze.

Czy w czasie ciąży zawsze pojawiają się rozstępy?

Niekoniecznie. Ze statystyk wynika, że rozstępy pojawiają się na skórze 60 do 90 % kobiet (dane te różnią się znacznie w zależności od źródła). To czy będziemy miały rozstępy czy też nie zależy w znacznej mierze od czynników genetycznych. Jeśli inne kobiety w rodzinie (matki, babcie) nie nabawiły się w czasie ciąży rozstępów możemy przypuszczać (choć pewności i tak nie zyskamy), że nasza skóra jest na nie mniej podatna niż skóra innych kobiet. Wszystko to nie zwalnia nas oczywiście od obowiązku zapobiegania rozstępom, które tak czy inaczej mogą pojawić się wskutek naszych zaniedbań dietetycznych i higienicznych (chodzi o higienę życia). Poza tym ryzyko ich pojawienia się i tak wzrasta wraz z wiekiem. Krem na rozstępy w czasie ciąży tak czy inaczej powinnyśmy więc stosować.

Kiedy sięgnąć po krem i kiedy wzrasta zagrożenie?

Wraz ze znacznym powiększeniem się brzucha wzrasta zagrożenie rozstępami (najczęściej jest to koniec drugiego trymestru, a na pewno trzeci trymestr ciąży). Tym niemniej krem warto zacząć stosować już wcześniej w sytuacji, w której podejrzewamy, że mamy genetyczne skłonności do powstawania rozstępów lub że nasza skóra jest osłabiona.
Zalecenia producentów kosmetyków przeciwko rozstępom są różne, tak więc w każdym przypadku decyzja o przystąpieniu do kuracji przeciwrozstępowej należy do nas.

Jaki krem na rozstępy w czasie ciąży?

To kluczowe pytanie. Odpowiedź na nie jest dość prosta: w zasadzie każdy o ile producent nie zastrzega, że preparat nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży lub że ma jakieś inne przeznaczenie (dajmy na to krem na rozstępy dla kulturystów – ale takich raczej w sprzedaży się nie spotyka). Kremy są bezpieczne o tyle, że ich składniki nie przenikają wgłąb ciała i do krwiobiegu, działają na tkanki skóry w związku z tym rozwijające się w brzuchu dziecko jest bezpieczne. To bezpieczeństwo nie zwalnia nas jednak od konieczności wykonania próby na skórze – nasz organizm w trakcie ciąży się zmienia i może reagować nieco inaczej niż dotychczas. Przed zakupem kremu warto więc sprawdzić jego oddziaływanie na skórę i naszą tolerancję np. na jego zapach. Nie wszystkie zapachy mogą być tolerowalne – u kobiet w ciąży zmysły odbierają niektóre bodźce w sposób „nieprzewidywalny”.

Aplikacja kremu

Krem na rozstępy w czasie ciąży wmasowujemy delikatnie w brzuch, warto jednak stosować go również na biust ( w tym przypadku podobnie – wskazany jest delikatny masaż), ponieważ piersi w ciąży powiększają się, nieraz dość znacznie, a to również zwiększa ryzyko pojawienia się rozstępów na tej części ciała. Krem można też stosować na biodra, uda i pośladki, jeśli zauważamy że te partie naszej sylwetki również się powiększają. Nie powinnyśmy jednak do tego dopuścić, tycie w ciąży jest co prawda dość częstym zjawiskiem, ale jest niewskazane. Stosując się do zaleceń lekarza i odżywiając się prawidłowo powinnyśmy nad nim zapanować. Jeśli nie – krem na rozstępy powinnyśmy w czasie ciąży wmasowywać we wszystkie strategiczne części ciała.

Jaki krem?

Na rynku jest ich sporo, bardzo dobre opinie zbiera Revitol Stretch Mark. Regularne stosowanie kremu w czasie ciąży minimalizuje ryzyko pojawienia się rozstępów (czasami nawet do zera), a stosowanie kremu po urodzeniu dziecka dodatkowo sprzyja odbudowie struktur skóry – pamietajmy, że świeże czerwone rozstępy można zlikwidować z pomocą kosmetyków (stosowanych przez dłuższy okres czasu, regularnie) z białymi rozstępami upora się jedynie laser.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>