Jak pozbyć się rozstępów na plecach ?

Rozstępy to wrzecionowate, podłużne pasma, występują najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu ale także w przypadku osób, które uprawiają sporty siłowe na klatce piersiowej, ramionach czy barkach. Rozstępy na plecach mogą pojawić się również przy szybkim wzroście, kiedy to skóra zostaje tam gwałtownie rozciągnięta. W przypadku niektórych osób rozstępy mogą wynikać także z pewnej genetycznej predyspozycji. Rozwój rozstępów przebiega w dwóch etapach :

- faza zapalna podczas której występują ubytki w tkance miękkiej. Zmiany na skórze są wtedy niebieskawo-czerwone. Jest to moment, gdy stosowanie odpowiednich kremów może przynieść pożądane efekty,

-faza zanikowa, podczas której występuje zbielenie, zmniejszenie rozstępów. Sądzimy wówczas, że problem mija, podczas gdy on tworzy się w postaci blizny zanikowej. Leczenie w tej fazie może poprawić wygląd skóry lecz nie doprowadzi do zniknięcia rozstępów.

Można zapobiec ich powstawaniu i poszerzaniu się stosując kremy czy maści, jednak gdy pojawią się one na skórze można jedynie zmniejszać ich widoczność, gdyż całkowite usunięcie możliwe jest wyłącznie drogą operacyjną (i to nie zawsze). Tymczasem najlepszym sposobem na pozbycie się rozstępów jest po prostu niedopuszczenie do ich powstania. By nie dopuścić do pojawienia się rozstępów należy mieć odpowiednio skomponowaną dietę. Powinna być ona bogata w składniki odżywcze, przede wszystkim w cynk, który pracuje nad właściwym funkcjonowaniem skóry. Znaleźć go można w mięsie, żółtym serze, grochu, orzechach czy pestkach dyni.

Kilka rad jak zapobiegać rozstępom :

- zwróć szczególną uwagę na swoją dietę. Jedz dużo warzyw i owoców, a także pij niegazowaną wodę mineralną,

- nie odchudzaj się gwałtownie i zbyt szybko nie przybieraj na wadze,

- prowadź zdrowy tryb życia. Systematyczne ćwiczenia poprawią sprężystość skóry i jej naturalną barierę ochronną.

Ważna jest szybka reakcja na pojawiające się rozstępy, gdyż jest wtedy możliwość całkowitego pozbycia się problemu. Wyeliminowanie czerwonych pasków na skórze jest o wiele łatwiejsze niż staranie się o usunięcie ich jaśniejszej wersji. Jak mówią „ Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>